Niedawno obchodziliśmy 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dokładnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku administracja na całym terytorium Polski została przejęta przez wojsko. Można więc stwierdzić, że wydarzenie to wcale nie jest aż tak odległe w czasie, a wspomnienia dziadków, rodziców czy mieszkańców naszego miasta wciąż są żywe. Mało osób …
Najwspanialsi Czytelnicy!
Oddajemy dzisiaj w Wasze ręce ostatni w tym roku kalendarzowym numer czasopisma historycznego Manufaktura. Będziecie mogli w nim przeczytać pierwsze artykuły naszych nowych redaktorów, których gorąco witamy w naszych szeregach i mamy nadzieję, że zostaniecie porwani ich lekturą. Idealnie rozgrzewające niczym ulubioną gorącą czekoladą na te długie grudniowe wieczory. Jeszcze bardziej gorąco pragniemy powitać naszego …
Rozejm bożonarodzeniowy
W 1914 roku na froncie zachodnim doszło do niespotykanego w tamtym czasie incydentu nazwanego rozejmem bożonarodzeniowy w okolicach miasta Ieper (Belgia). Na ziemiach niczyich, w czasie Bożego Narodzenia, zaistniało chwilowe porozumienie strony alianckiej i niemieckiej. Historycy pierwsze starania rozejmu datują na noc wigilijną 1914 roku. Inicjatywa miała wychodzić ze strony szeregowych i podoficerów niemieckich, którzy starali znaleźć …
Obraz szarej rzeczywistości – Zdzisław Beksiński
Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku. Podczas II wojny światowej pod okupacją niemiecką uczęszczał do szkoły handlowej w Sanoku, ale w tym samym czasie pobierał edukację w ramach tajnego nauczania. Kilka lat później w 1947 roku ukończył liceum ogólnokształcące w Sanoku. Po namowie ojca rozpoczął naukę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, …
Nowy rok, nowe wyzwania
Za nami już pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego, więc czas Was ponownie powitać na stronie Manufaktury! Nowy rok, a co za tym idzie nowe świetne artykuły, ogrom genialnych wydarzeń i być może kilka nowych redaktorów… Dla wszystkich nowych Czytelników oraz osób, które rozważają dołączenie do naszej redakcji, przychodzimy z krótkim ABC Manufaktury oraz kilkoma wspomnieniami z ostatnich lat. Pismo historyczne …
Niemiecki cud technologii, którym nie jest Passat TDI
Wiem, że pewnie parę osób się zdziwi, ale Passat TDI wcale nie jest największym osiągnięciem w niemieckiej technologii. Dla mnie na ten tytuł zasługuje Enigma, swojego czasu – cud techniki, maszyna szyfrująca, która miała pomóc Niemcon wygrać wojnę i kto wie… może tak nawet by się stało, gdyby nie polscy matematycy.Zacznijmy od tego, że szyfrowanie …
Najdrożsi Czytelnicy!
To już 47 wydanie Manufaktury, a my zostawiamy Wam ogrom naszych artykułów soczystych jak świeże jabłuszka. Opowiemy Wam jeszcze kilka słów o święcie, które hucznie obchodziliśmy w naszej szkole w kwietniu. 80 lat temu 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie doszło do powstania! Getta były to wydzielone części miasta, które były zamieszkiwane jedynie przez …
Zofia Charlotta z Maklemburgii
W ubiegłym miesiącu swoją premierę miał serial ,,Królowa Charlotta: historia Bridgertonów” należący do franczyzy powstałej na podstawie serii książek ,,Bridgertonowie” autorstwa Julii Quinn. Serial jest fikcją opowiadajacą o losach postacii historycznych takich jak Zofia Charlotta z Maklemburgii, Jerzy III czy królowa Augusta. Spin-off już w parę godzin po swojej premierze zyskał rzeszę fanów, dlatego też …
Przepowiednia Filipa II Macedońskiego
Kim był Filip II Macedoński? Filip II był królem Macedonii z dynastii Argeadów (359-336 r.p.n.e). Historycy uważają władcę za mądrego, sprawiedliwego i przedsiębiorczego monarchę, polityka i stratega. W czasie swojego panowania przeprowadził wiele reform między innymi reformę armii macedońskiej. Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii, władca Macedonii był ojcem twórcy imperium macedońskiego – …
Wielki hegemon, czy wódz egoista? Historia Aleksandra Wielkiego
Najpewniej większość z was kojarzy postać Aleksandra wielkiego jako słynnego władcę starożytnej Macedonii, lecz czy kiedykolwiek udało się wam bliżej poznać jego iście ciekawą historię? Oczywiście nie ulega wątpliwości, że Aleksander Wielki, wielkim politykiem był, ale droga, która doprowadziła go do tego tytułu, również zasługuję na miano co najmniej,,Wielkiej”. Aby poznać losy Aleksandra, należy wpierw wspomnieć …