nr 47, maj 2023

Najdrożsi Czytelnicy!

To już 47 wydanie Manufaktury, a my zostawiamy Wam ogrom naszych artykułów soczystych jak świeże jabłuszka. Opowiemy Wam jeszcze kilka słów o święcie, które hucznie obchodziliśmy w naszej szkole w kwietniu. 80 lat temu 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie doszło do powstania! Getta były to wydzielone części miasta, które były zamieszkiwane jedynie przez ludność żydowską, funkcjonowały one od 1940 roku. Miejsce to było izolowane od reszty miasta. Panowała tam nędza, głód i choroby. Tamtego pamiętnego dnia oddziały niemieckiego miały zupełnie zlikwidować wszystkich żydowskich mieszkańców warszawskiego getta. Był to sprzeciw wobec Holokaustu. Pamiętajmy o tak ważnych dniach jak 19 kwietnia 1943 roku. Wydarzenie to przyniosło śmierć znacznie większej części mieszkańców żydowskich w Warszawie. Pamiętajmy o tym, mówmy o tym i poznawajmy prawdę, bo kto nie docieka i nie poznaje historii, ten jest skazany na jej powtórzenie.
A teraz oddajemy w Wasze ręce ostatni w tym roku szkolnym numer Manufaktury. Z powiewem morskiego wiatru we włosach, życzymy wszystkim niesamowitych i udanych wakacji. Niech to będzie niezapomniany i najlepszy czas dla Was. A my czekamy na Wasze zdjęcia i opowieści z przepięknych miejsc, które uda Wam się odwiedzić.
Do zobaczenia!