Edukacja istnieje tak długo jak istnieje człowiek, od zawsze ludzie uczyli swoje dzieci jak polować, rozpalać ogień i ogólnie przeżyć. Ja jednak skupię się bardziej na edukacji w szkole, jak się zmieniała, kto wprowadził obowiązek szkolny, jak zmieniał się wizerunek nauczyciela i czego uczono kiedyś? Odpowiedzi na te pytania poznacie w tym artykule a więc …
Piramidy egipskie
Ostatnim czasem, podczas rozmyślań nad tematem kolejnego artykułu, wpadłam na pomysł, aby przenieść się nieco w przeszłość i dla odmiany napisać coś o bardziej zamierzchłych czasach. W ten sposób przychodzę do was z artykułem na temat piramid starożytnego Egiptu, które uważane są także za jeden z 7 cudów świata starożytności, który przetrwał po dziś dzień. Na początku …
Kochani Czytelnicy!
Przekazujemy w Wasze ręce 41. wydanie naszego pisma historycznego, które zapewni Wam miłą lekturę oraz umili czas, intrygującymi artykułami. Z okazji jutrzejszego wielkiego święta, którym jest Dzień Edukacji Narodowej, cała redakcja Manufaktury pragnie złożyć gorące życzenia wszystkim pracownikom naszych szkół. Dziękujemy za wsparcie, pomoc oraz troskę o nasz nieustanny rozwój. Życzymy wytrwałości oraz aby wykonywana praca przynosiła radość i przyjemność oraz satysfakcję każdego dnia. …
Artykuły henrykowskie
Artykuły henrykowskie zostały przyjęte 12 maja 1573 roku w czasie trwania pierwszego bezkrólewia, a przed elekcją nowego władcy. Artykuły były aktem sejmu elekcyjnego, a ich głównym celem był wybór króla, ponieważ po śmierci Zygmunta Augusta w 1572 roku, który umarł bezpotomnie, społeczeństwo musiało dokonać wyboru następcy tronu. Artykuły były prawnym zabezpieczeniem przed niepożądanymi działaniami monarchy, …
Początki Kina Braci Lumière
Było ich dwóch. Louis Jean oraz August Marie Louis, ich ojcem był Claude-Antoine Lumiere- fotograf, malarz i przede wszystkim bardzo zamożny fabrykant papieru z Lyonu. Oni byli genialnymi konstruktorami, dysponowali ogromnymi pieniędzmi, choć z notatek ich ojca wynika, że bardzo je marnotrawili. Edukację pobierali w liceum technicznym La Martinière w Lyonie. August zdał maturę w …
„Solidarność” w latach 80-tych oraz podczas Stanu Wojennego
Czym tak naprawdę była „Solidarność”, jakie były jej cele oraz jak powstała? Fala sierpniowych strajków z 1980 r. doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem …
„Oczy widzące oficerskie buty”
Z racji mojego zainteresowania tematem okrutnym, a raczej osobą z haniebnym nastawieniem do ludzi. Postanowiłam kontynuować, zbierać informacje, czy rozstrzygać przemyślenia świadków tej sadystycznej osoby jaką był kto? Szanowny Josef Mengele. Szukanie faktów z jego życia czy jego ofiar, jest męczące ale satysfakcjonujące. Dlaczego? Nie ukrywajmy, życiorys samego Mengele nie jest niczym miłym do prześledzenia, …
Czy Rewolucja Francuska była kobietą?
Olympe de Gouges głosiła, że „Kobieta rodzi się i pozostaje wolna i równa w prawach mężczyźnie”, a Théroigne de Méricourt nawoływała do „zerwania łańcuchów”. Rewolucja Francuska dała głos kobietom. Oświeceniowy porządek nie był przychylny kobiecie. Najważniejszą jej rolą było małżeństwo, nawet jeśli śmiała mieć jakieś emancypacyjne pomysły (jak na przykład edukację) to powinna z nich …
Powstanie styczniowe jako inspiracja dla malarzy
Czym było powstanie styczniowe? Jakie skutki ze sobą niosło Czy mogło być inspiracją? Powstanie styczniowe było zrywem narodowym skierowanym przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które wybuchło 22 styczna 1863 roku i trwało aż do października 1864 roku. Kiedy po trzech rozbiorach Polska zniknęła ze wszystkich map, każdy pragnął ponownego zjednoczenia. Od 1861 roku zaczęto organizować manifestacje patriotyczne, …
Adolf Hitler czy Adolf Schicklgruber? Rodzinna tajemnica Führera
Jak brzmiało prawdziwe nazwisko Adolfa Hitlera? Czego obawiał się wódz III Rzeszy Niemieckiej i zbrodniarz w jednej osobie? Czy miał coś do ukrycia? Czy prawdą jest jego żydowskie pochodzenie? Na te pytania od prawie siedemdziesięciu lat próbują znaleźć odpowiedź nie tylko historycy. Odpowiedź tkwi w burzliwym życiu ojca Adolfa Hitlera – Aloisa Schicklgrubera/Hitlera! Brzmi to …