[Tekst powstał na potrzeby udziału w eliminacjach szkolnych XLIX Olimpiady Historycznej] Autor: Antoni Żukowski Średniowiecze to okres w dziejach Europy, trwający od V do XV wieku. Dominującym światopoglądem tego czasu był teocentryzm. Zgodnie z tą ideologią Bóg stał w centrum zainteresowania człowieka, natomiast religia chrześcijańska była najważniejszą wartością średniowiecza. To właśnie ten pogląd wyznaczał życie …
Przedstaw i oceń sytuację międzynarodową Rzeczypospolitej w I połowie XVII wieku
[Tekst powstał na potrzeby udziału w eliminacjach szkolnych XLIX Olimpiady Historycznej] Autor: Agata Żuławska Wiek XVI odznaczał się wielkim rozkwitem dla Europy oraz Rzeczypospolitej. W drugiej połowie tego wieku Polska odzyskała rozległe tereny Inflant. W czasie panowania księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego w latach 1576-1586, znaczącym osiągnięciem dla kraju było podpisanie unii realnej Polsko – Litewskiej …
CHAMPAWAT: Dystrykt strachu
Autor: Sebastian Kluszczyński Ludojad Mężczyzna nie oddalił się daleko. Wiedział, że wysunięcie nosa poza drzwi jego domu grozi makabryczną śmiercią. Co jednak, kiedy woda się skończy? Jedzenia zabraknie? Oddalił się tylko trochę. Wokół kręcili się jacyś ludzie. Sąsiedzi. Zarośla znajdowały się dwadzieścia metrów od niego. Przecież to mało prawdopodobne, aby ona była akurat tutaj, teraz. …
Ostatnia Królowa
Pasje Królowej Królowa Elżbieta II mogła szczycić się szacunkiem na całym świecie. Już jako księżniczka koronna przejawiała ogrom wdzięku i empatii, była idealną następczynią tronu po Jerzym VI i Królowej Matce. Urodzona w 1926 roku – roku Tygrysa – władczyni, miała wiele pasji. Uwielbiała aktywności na świeżym powietrzu, pasjonowała się fotografią, a także w młodzieńczych …
Historia psimi śladami – Welsh Corgi
„Corgi” – nawet jeśli nazwa nic Wam nie mówi to zdjęcia z pewnością rozjaśnią Wasze umysły. Piękne i uszate psiaki z krótkimi łapkami od wielu lat widywane były w towarzystwie Królowej Elżbiety II. Z powodu służby Jej Królewskiej Mości większość osób uważa Corgi za pieski kanapowe jednak czy wiedzieliście, że w rzeczywistości są one psami …
Kochani Czytelnicy!
Dzisiaj przychodzimy do Was z wydaniem specjalnym Manufaktury, nie tylko ze względu na jego „okrągły” 45. numer, ale co ważniejsze z okazji urodzin naszego pisma historycznego! W tym roku obchodzimy 10 – lecie istnienia i prężnego funkcjonowania naszego magazynu. Co nie zmieniło się przez te lata? Wspaniała, zdeterminowana i pełna energii społeczność, która tworzyła oraz …
Przemiany ustrojowe w starożytnym Rzymie
Cywilizacja starożytnego Rzymu składała się między innymi z Latynów, którzy na trenach Półwyspu Apenińskiego zajmowali się rolnictwem oraz pasterstwem. Nazwa ,,Rzym’’ oznaczało miasto na siedmiu wzgórzach. Były to fundamenty miasta, które powstało z przyłączenia do siebie kilku osad przez lud, który osiedlił się na tych terenach w I tys. p.n.e. – Etruskowie. Według legendy założycielem …
Wojna matką rewolucji
Zmiany polityczne były i są czymś normalnym. Aktualnie coraz rzadziej widuje się zmiany wywracające politykę wewnętrzną państwa o 180 stopni jednak w przeszłości nie było to aż tak niespotykane zjawisko i często do głównych przyczyn takowych można zaliczyć konflikty zbrojne. W mym artykule postaram się przedstawić argumenty stojące za hipotezą jakoby wojny były przyczynami rewolucji, …
Drodzy Czytelnicy!
Dzisiaj przekazujemy w Wasze ręce ostatnie w tym roku szkolnym 44. wydanie „Manufaktury”. Mamy nadzieję, że nasze artykuły umilą Wam ostatnie szkolne zmagania i skrócą oczekiwania wakacji. Życzymy wszystkim wytrwałości na te ostatnie dni i mamy nadzieję, że spędzicie kolejne dwa miesiące najlepiej, jak się tylko da. Widzimy się we wrześniu! Czytaj więcej
Nadanie Bydgoszczy praw miejskich
Bydgoszcz do początku XIV wieku należała do książąt kujawskich, a następnie do 1337 roku należała do Zakonu Krzyżackiego. Dopiero po tym roku proces rozwijania miasta rozpoczął Kazimierz Wielki, który umacniał militarnie i gospodarczo ten teren. W tym samym roku rozpoczęła się budowa zamku, a na opuszczonej równinie obok niego miało powstać miasto. Ponieważ Bydgoszcz miała …