nr 45, Wydanie specjalne, Grudzień 2022

Historia psimi śladami – Welsh Corgi

„Corgi” – nawet jeśli nazwa nic Wam nie mówi to zdjęcia z pewnością rozjaśnią Wasze umysły. Piękne i uszate psiaki z krótkimi łapkami od wielu lat widywane były w towarzystwie Królowej Elżbiety II. Z powodu służby Jej Królewskiej Mości większość osób uważa Corgi za pieski kanapowe jednak czy wiedzieliście, że w rzeczywistości są one psami pasterskimi? Zapraszam zainteresowanych na podróż przez historię śladami rasy Welsh Corgi!

Geneza rasy

Pochodzenie jamnikowatych pasterzy nie jest do końca znane, pierwsze zapiski na ich temat pojawiły się w X wieku (920r.). Za przodków dzisiejszych Corgi przyjmuje się szwedzką rasę Vallhund.

Spekulacje wskazują, iż pieski trafiły do Walii dzięki Wikingom w IX wieku. Nazwa wywodzi się od celtyckiego słowa „corgi”, w języku polskim oznacza ono małego psa. Warto wspomnieć także o nieco starszej odmianie rasy jaką jest Welsh Corgi Cardigan.

Corgi w historii

Władca Walii z X-tego wieku – Hywel Dda w Kodeksie Praw wspomniał o surowych karach za skrzywdzenie wyszkolonego psa rasy Corgi Pembroke.
Kariera pasterska czy polująca to nie jedyny powód do dumy tych psów. Stanowiły część legend w których miały służyć wróżkom za wierzchowce. Inspiracją do tych wierzeń było charakterystyczne znamię na grzbiecie niektórych osobników.
Historia z Królową Elżbietą II zaczęła się już w dzieciństwie monarchini, wtedy bowiem otrzymała ona pierwszego psa tej rasy. Od tej pory królowa nie rozstawała się z maluchami aż do końca swojego życia.
Polska odkryła te cudowne psy dość późno, bo dopiero w latach 70-tych XX wieku.

Prezencja i temperament

Większość z nas opisała by Corgi jako psy małe jednak profesjonalnie zaliczają się do psów średnich ze względu na swój mocny oraz wydłużony tułów i głowę w kształcie lisim z kufą zwężoną u dołu. Jak można zauważyć mają one krótkie łapki co przydaje im się w „pracy”. Istnieje sześć wariantów kolorystycznych szaty:- rude- śniade- płowe lub podpalane- jednolite z białymi znaczeniamiSzybko się uczą, charakteryzują się delikatnością w kontaktach z dziećmi, a pomimo małych gabarytów potrzebują dużo aktywności fizycznej.

*Pamiętajmy o tym, że każdy osobny pies ma swój indywidualny charakter, a cechy opisane w artykule mają na celu ogólne nakreślenie całej rasy.

*Niezależnie od wielkości, każde zwierzę potrzebuje dużej dawki ruchu odpowiedniej dla jego potrzeb czy zdrowotnych zależności.