nr 45, Wydanie specjalne, Grudzień 2022

Ostatnia Królowa

Pasje Królowej

Królowa Elżbieta II mogła szczycić się szacunkiem na całym świecie. Już jako księżniczka koronna przejawiała ogrom wdzięku i empatii, była idealną następczynią tronu po Jerzym VI i Królowej Matce. Urodzona w 1926 roku – roku Tygrysa – władczyni, miała wiele pasji. Uwielbiała aktywności na świeżym powietrzu, pasjonowała się fotografią, a także w młodzieńczych latach-choć nie tylko- jeździła konno. Pierwszego konia sprezenował jej dziadek(Jerzy V) na jej piąte urodziny. Był to kucyk szetlandzki o imieniu Peggy. Pasją do koni i jeździectwa królową Elżbietę II zaraził jej ojciec, Jerzy VI. Gdy monarchini była mała, zabierał ją na długie przejażdżki.Jazda konna to pasja, która towarzyszyła Jej Królewskiej Mości właściwie do ostatnich chwil życia. W kwietniu br. z okazji 96. urodzin Elżbiety II, Pałac Buckingham opublikował wyjątkowe zdjęcie monarchini. Kadr przedstawiał królową spacerującą z dwoma, białymi końmi. Jej Królewska Mość miała również słabość do psów. Najbardziej umiłowała sobię rasę Welsh Corgi Pembroke. Pierwszego psa corgi otrzymała w dzieciństwie od ojca. Królewską linię piesków corgi zapoczątkowała krzyżówka krewskiego Dookiego z hrabstwa Pembrokeshire z nieśmiałą Jane – tłumaczył jeden z biografów Jej Królewskiej Mości. Podobno Elżbieta II darzyła swoich czworonożnych przyjaciół tak dużą sympatią, że cała pałacowa służba musiała dbać o ich dobre samopoczucie. Królowa Elżbieta II kochała także tresować psy corgi. Podobno była w tym bardzo dobra, a rodzina królewska żartowała, że monarchini powinna zająć się tym na stałe. Ukochane psiaki królowej po śmierci były chowane na wzgórzu przy zamku Windsor. Nagrobek każdego z nich opatrzony jest imieniem i datą śmierci.

Obowiązki Monarchini

Oprócz przyjemności Królowa miała również swoje obowiązki.Kalendarz królowej był po brzegi wypełniony obowiązkami związanymi z reprezentowaniem kraju na zewnątrz. Przyjmowała głowy państw, odbywała podróże dyplomatyczne, wyprawiała przyjęcia (precyzując: przyjęcia były wystawiane pod jej przewodnictwem), przyznawała obywatelom wyróżnienia i stopnie szlacheckie. W 2015 roku 90-letnia Elżbieta II wzięła udział w 341 takich wydarzeniach — to więcej wystąpień niż w tym samym roku zaliczyli łącznie książę Harry, William i Kate. Królowa była apolityczna, ale osobiście otwierała każdą sesję Parlamentu, odbywała spotkania z premierem i przez jej ręce przechodziły wszystkie akty prawne. Ponadto była zwierzchnikiem sił zbrojnych, dlatego uczestniczyła w uroczystościach wojskowych. Jako głowa Kościoła anglikańskiego mianowała dostojników kościelnych. Dobrze znana jest działalność charytatywna rodziny królewskiej. W 2016 roku królowa patronowała ponad 600 organizacjom. Wtedy też postanowiła podzielić się obowiązkami z innymi członkami rodziny. Rodzina królewska ma łącznie około 2 tys. zadań do wykonania, zabawia rocznie 70 tys. gości i odpowiada na 100 tys. listów. Razem patronują też 3 tys. organizacji charytatywnych, a nawet zakładają swoje.

Przywileje Jej Wysokiej Mości

Oczywiście wśród wszystkich obowiązków i ściśle określonych harmonogramów nie może zabraknąć przywilejów jakie niosło za sobą brzemie błękitnej krwi.

1. Mogła podróżować bez paszportu. Podczas gdy jej krewni nadal potrzebują tego dokumentu, Elżbieta II nie musiała nosić paszportu przy przekraczaniu granicy. Technicznie, wszystkie paszporty są wydawane w Anglii przez monarchę, więc bezsensownym było, aby wydawała go sama sobie.

2. Nie można jej było aresztować.

3. Miała swój prywatny bankomat. Istnieje osobista maszyna do wypłaty gotówki w piwnicy Pałacu Buckingham. Dostarczono ją królowej z jednego z najbardziej prestiżowych i szanowanych brytyjskich banków.

4. Oprócz bycia Królową, Elżbieta II była także Najwyższym Namiestnikiem Kościoła Anglii.

5. Mogła prowadzić bez prawa jazdy.

6. Miała własnego poetę.

7. Świętowała urodziny dwa razy w roku, w kwietniu i czerwcu.

Ważne Daty

Data i miejsce urodzenia: 21 kwietnia 1926, Londyn

Data i miejsce śmierci: 8 września 2022, Balmoral

Data Pogrzebu: 19 września 2022

Panowanie: od 6 lutego 1952 do 8 września 2022

Koronacja: 2 czerwca 1953

Ślub: 20 listopada 1947 (Filip, książę Edynburga, były Książę Grecji i Danii)

Potomstwo

Karol – dotychczasowy Książę Walii aktualnie król Królestwa Brytyjskiego Karol III. Jest najstarszym dzieckiem królowej i po śmierci ElżbIety II, automatycznie został jej następcą, królem Wielkiej Brytanii. Od 2005 jest żonaty z dotychczasową księżną Kornwalii (Camilla). Wcześniej jego żoną była tragicznie zmarła księżna Walii – Diana (od rozwodu – Lady Diana).

Anna – Princess Royal / Księżniczka Królewska – jest drugim dzieckiem królowej Elżbiety II i jedyną córką. Jest żoną wiceadmirała Timothy’ego Laurence’a. Ma dwoje dzieci ze swoim pierwszym mężem, kapitanem Markiem Phillipsem: Petera Phillipsa i Zarę Tindall.

Andrzej – Książę Yorku jest drugim synem królowej. Ma dwie córki ze swoją byłą żoną, księżną Yorku (Sarah Ferguson): księżniczkę Beatrice (dziewiąta w kolejce do tronu) i księżniczkę Eugenię (dziesiąta). Książę Andrzej w 2019 ogłosił wycofanie się z życia publicznego i zaprzestanie pełnienia obowiązków w imieniu korony na czas nieokreślony. Decyzję uzasadnił niekorzystnymi okolicznościami, które są skutkiem jego znajomości z Jeffreyem Epsteinem, amerykańskim przestępcą seksualnym (ósmy w kolejce).

Edward – Hrabia Wessex jest najmłodszym dzieckiem królowej. Książę Edward jest żonaty z hrabiną Wessex (Sophie Rhys-Jones). Mają dwoje dzieci: Louise i Jamesa Mountbatten-Windsor.

William – dotychczas książę Cambridge, a od dnia śmierci Elżbiety II, również książę Kornwalii – jest najstarszym synem księcia Karola i jego pierwszej żony Lady Diany. William jest żonaty z Kate (Catherine) – księżną Cambridge i  Kornwalii (od dnia śmierci Elżbiety II). Mają troje dzieci: Księcia Jerzego (drugi w kolejce), Księżniczkę Charlotte (trzecia) i Księcia Ludwika (czwarty). Od dnia śmierci Elżbiety II – William jest oficjalnym następcą tronu brytyjskiego (pierwszy w kolejce po królu Karolu III).

Harry – Książę Sussex jest młodszym bratem Williama. Harry jest żonaty z księżną Sussex (Meghan Markle). Mają dwoje dzieci: Archiego i Lilibet. W 2020 roku ogłosili, że wycofują się z funkcji starszych członków rodziny królewskiej i przeprowadzili się do USA.