Bez kategorii Wydanie specjalne, kwiecień 2021

Manufaktura – Wydanie Specjalne: Olimpiada Historyczna 2020/2021

Jak co roku, także w 2020-2021 uczniowie XV Liceum Ogólnokształcącego im. Jeremiego Przybory podjęli się wyzwania i trudnej rywalizacji w prestiżowym konkursie dla zainteresowanych historią – XLVII edycji Olimpiady Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne. Koło Historyków XV LO reprezentowały w tym roku Zuzanna Dragunowicz i Agata Żuławska.

Podstawowym elementem rywalizacji jest wykazanie swojej wiedzy i umiejętności w ramach egzaminu ustnego obejmującego całość historii oraz skonstruowanie pracy historycznej na jeden z wybranych tematów związanych z konkretną epoką historyczną. W tym roku organizatorzy Olimpiady wskazali następujące zagadnienia:
Średniowiecze: „Polska trzech Bolesławów” – porównaj i oceń politykę zagraniczną za panowania Bolesławów – Chrobrego, Śmiałego i Krzywoustego.
Nowożytność: Bezkrólewia i ich wpływ na kształtowanie się ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Historia XIX wieku: Porównaj proces zjednoczenia Niemiec i Włoch w XIX w.
Historia XX wieku: Wyjaśnij przyczyny i przedstaw skutki konfliktów zimnej wojny.
Historia parlamentaryzmu w Polsce: Porównaj kompetencje władzy wykonawczej w konstytucjach II Rzeczypospolitej.
Historia regionu: Rok 1918 i jego konsekwencje w Twoim regionie.

Jako opiekun Koła Historyków naszej Szkoły chciałbym, aby trud włożony w przygotowanie prac konkursowych został doceniony także przez Czytelników „Maufaktury”. W związku z tym publikujemy teksty Zuzanny i Agaty w ramach Wydania Specjalnego. Miałem ogromną przyjemność obserwować powstawanie prac – chciałbym podziękować Dziewczynom i pogratulować wspaniałych tekstów, a Czytelnikom życzyć dobrej lektury.

Czytaj więcej