nr 46, marzec 2023

Historia psimi śladami – Chart afgański

Charty zdecydowanie stanowią dla wielu symbol dobrobytu oraz elegancji.

Dzisiejsze psy z tej kategorii jak najbardziej wpisują się w powyższe standardy jednak czy wiecie, że większość z nich przeznaczona była do polowań? Zakres obowiązków myśliwskich należał właśnie do charta afgańskiego o którym dziś Wam opowiem.

I. GENEZA RASY

Już przed naszą erą w górach Afganistanu wyhodowano zwierzęta wspomagające miejscowych pasterzy czy myśliwych. Kamienne rzeźby z 2200 roku p.n.e potwierdzają klasyfikację rasy w kategorii psów pierwotnych. W języku paszto (inaczej język afgański) rasa nosi nazwę Tazi.

https://pin.it/6S6Ha6F

Afgańczycy chroniąc swój „skarb” zakazali eksportowania chartów poza teren kraju. Hodowla zamknięta trwała aż do XX wieku, wtedy to psy trafiły do Anglii, a także na tereny Europy i Stanów Zjednoczonych. Pierwszy chart w Europie został odnotowany w 1907 roku zaś pierwszy Polski miot przyszedł na świat w 1971 roku. Właśnie lata 70. rozpoczęły popularność tejże rasy jako psów ozdobnych.

II. UDZIAŁ W KULTURZE

• Chart afgański wystąpił na znaczkach pocztowych 3 lutego 1969 roku i był używany przez ponad dwadzieścia lat.

III. PREZENCJA I TEMPERAMENT

Wysokie oraz eleganckie charty afgańskie posiadają piękną, długą i aksamitną sierść. Umaszczenie nie ma szczególnych preferencji, wszystkie są dopuszczalne co czyni rasę jeszcze bardziej nietuzinkową. Przeciwnie do pozostałych chartów – afgany poznamy przez ich zawinięty ogon, pozostałe walory pozostają takie same jak u innych przedstawicieli kategorii dlatego tak ciężko czasem je rozróżnić.

https://pin.it/26UkOMB

Charakter Tazi określa się jako spokojny jednakże trudny w ułożeniu i skory do dominacji. Patrząc w przeszłość, psy te mają w sobie dużo energii, którą należy regularnie rozładowywać, aby nie zanudzić naszego charta. Pamiętajmy o tym, że każdy osobny pies ma swój indywidualny charakter, a cechy opisane w artykule mają na celu ogólne nakreślenie całej rasy. Niezależnie od wielkości, każde zwierzę potrzebuje dużej dawki ruchu odpowiedniej dla jego potrzeb czy zdrowotnych zależności.