Manufaktura 2023/2024 nr 49, styczeń 2024

Vincent van Gogh – sława po śmierci

Ilustracja
Autorstwa Vincent van Gogh – [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123476

Vincent van Gogh był holenderskim postimpresjonistycznym malarzem. Urodził się 30 marca 1853, a zmarł 29 lipca 1890. Powodem jego śmierci był samobójczy postrzał z broni palnej.

Do najbardziej znanych dzieł van Gogha należą „Gwiaździsta noc”, „Słoneczniki”, „Martwa natura z butelką absyntu” oraz autoportrety, których namalował ponad czterdzieści.

Tło historyczne życia Vincenta van Gogha obejmuje wiele kluczowych wydarzeń i trendów kulturowych epoki XIX wieku, który był czasem gwałtownych przemian społecznych obejmujących rewolucję przemysłową, urbanizację i zmiany w strukturze społecznej. XIX wiek to również okres znaczącego rozwoju różnych nurtów artystycznych, w tym romantyzmu, realizmu, impresjonizmu i postimpresjonizmu. Jako jeden z głównych przedstawicieli postimpresjonizmu, artysta kładł nacisk na ekspresję emocjonalną i indywidualny charakter swoich prac. Jego styl malarski ewoluował od realistycznego, ciemnego charakteryzującego jego wczesne prace, do jasnych, kolorowych i ekspresyjnych kompozycji późniejszych lat. Był znany z charakterystycznego używania intensywnych kolorów, krótkich i dynamicznych pociągnięć pędzla.

Słoneczniki

Seria obrazów słoneczników to jedne z najbardziej rozpoznawalnych prac artysty. Malował je z różnymi kolorami i technikami, starając się uchwycić różne aspekty natury i emocji. Ogółem powstało 11 obrazów zawierających motyw słoneczników.

1

Van Gogh cierpiał na problemy zdrowotne psychiczne, w tym napady padaczki i epizody depresji. Jego stan psychiczny zaostrzył się w ostatnich latach życia.

Artysta zmarł 29 lipca 1890 roku w Auvers-sur-Oise we Francji w wieku 37 lat. Przyczyna jego śmierci pozostaje tematem debat, ale prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Choć van Gogh nie zdobył uznania w trakcie życia, jego dzieła są obecnie uznawane za arcydzieła sztuki i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w historii, a jego wpływ na sztukę i kulturę jest ogromny.

Autorstwa Vincent van Gogh – Copied from an art book, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9478453