nr 42, styczeń 2022

Jeremi Przybora

Jeremi Przybora

Każdy z nas pewnie zdaje sobie sprawę, kto jest patronem naszej szkoły. Czy jednak wszyscy z nas wczytali się w jego historię, czy wiemy kim był i czym się zajmował? Jeśli jeszcze tego nie wiesz lub pragniesz dowiedzieć się więcej – śledź nasze publikacje.

Jeremi Stanisław Przybora urodził się 12 grudnia 1915 roku w Warszawie i tam właśnie zmarł 4 marca 2004 roku. Był poetą, pisarzem, satyrykiem, aktorem, prowadzącym radiowego teatrzyku “Eterek” i, co chyba najważniejsze, współtwórcą Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu Jeszcze Starszych Panów (tworzył go z Jerzym Wasowskim).

Nasz patron przez lata związany był z Polskim Radiem. Przed wojną jako spiker w rozgłośni warszawskiej, po wojnie pracował w Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy, realizując satyryczny cykl audycji radiowych “Pokrzywy nas Brdą”.

Czy był to jego jedyny związek z Bydgoszczą? Oczywiście, że nie! Zapewne niewiele z was zdaje sobie sprawę z tego, że Przybora przez pewien czas uczęszczał do bydgoskiego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika (obecnie II LO w Bydgoszczy). Warto również dodać, że nasz patron, jako młody chłopak przebywał na Miedzyniu Wielkim, dawnej dzielnicy Bydgoszczy.

Zuzanna Plucińska

Czytaj więcej