Manufaktura 2023/2024 nr 50, wydanie specjalne, luty 2024

Manufaktura – Wydanie Specjalne: Olimpiada Historyczna 2023/2024

Wzorem lat ubiegłych i w tym roku szkolnym uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Olimpiadzie Historycznej. Jednym z jej elementów było napisanie wypracowania historycznego. Do wyboru organizatorzy zaproponowali następujące tematy:

Starożytność: Oceń wpływ wojny na rozwój cywilizacji i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do trzech wybranych konfliktów świata starożytnego.

Średniowiecze: Scharakteryzuj i oceń polityczne i społeczno-gospodarcze następstwa rozbicia dzielnicowego Polski.

Nowożytność: Porównaj ewolucję ustroju Francji i Anglii w XVII wieku.

Historia XIX wieku: Oceń znaczenie powstania styczniowego dla kształtowania się nowoczesnego narodu polskiego.

Historia XX wieku: Oceń znaczenie powstania wielkopolskiego (1918-1919) i powstań śląskich dla walki o niepodległość i kształt granic.

Historia parlamentaryzmu w Polsce: Scharakteryzuj początki parlamentaryzmu polskiego.

Historia regionu: Scharakteryzuj trzy najważniejsze wydarzenia w dziejach Twojego regionu i uzasadnij swój wybór.

Zapraszamy Was, drodzy Czytelnicy, byście wraz z nami wybrali się w podróż przez epoki i wydarzenia, które kształtowały naszą przeszłość. Prace konkursowe to owoc pasji do historii, wnikliwości i kreatywności ich autorek: Marceliny Engel, Martyny Pasik oraz Agaty Żuławskiej. Opiekę merytoryczną podczas powstawania prac zapewniał pan prof. Daniel Piotrowski.

Miłej lektury!